# B32798S2306K501M1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32798S2306K501M1
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32798s2306k501m1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32798s2306k501m1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 30 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V