# B32796S3206J591
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32796S3206J591
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32796s3206j591
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32796s3206j591#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 20 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 700V