# B32796G3346K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32796G3346K
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32796g3346k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32796g3346k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/39/29/2239294-495-4393-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 34 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 700V