# B32796G2406K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32796G2406K
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32796g2406k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32796g2406k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/39/20/2239207-495-4143-ND.jpg
- **Capacitance:** 40 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2.3 mΩ
- **Height:** 1.772" (45.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V