# B32796E4106K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32796E4106K
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32796e4106k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32796e4106k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/39/19/2239196-495-4132-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 4.5 mΩ
- **Height:** 1.457" (37.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1050V (1.05kV)