# B32778P6506K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32778P6506K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32778p6506k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32778p6506k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/12/2145122-495-3933-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 50 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2.9 mΩ
- **Height:** 1.969" (50.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V