# B32778J1127K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32778J1127K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32778j1127k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32778j1127k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/12/2153129-495-6929-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 120 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1.7 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 2.283" (58.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 2.264" L x 5.118" W (57.50mm x 130.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1300V (1.3kV)