# B32774D0505J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32774D0505J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32774d0505j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32774d0505j000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/54/07/2154078-495-4832-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 7 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 1.181" (30.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)