# B32718H8117K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32718H8117K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32718h8117k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32718h8117k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 110 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2.8 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 2.559" (65.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V