# B32714H2155K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32714H2155K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32714h2155k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32714h2155k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 17.7 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 0.846" (21.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)