# B32714H1505K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32714H1505K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32714h1505k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32714h1505k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 6.1 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 1.220" (31.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.240" L x 0.827" W (31.50mm x 21.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)