# B32683A3682J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32683A3682J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32683a3682j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32683a3682j000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 6800 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.866" (22.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Size:** 1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 2500V (2.5kV)