# B32682A4153K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32682A4153K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32682a4153k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32682a4153k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/73/2147732-495-7322-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.015 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.413" (10.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V