# B32676T8155K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32676T8155K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32676t8155k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32676t8155k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/03/2145031-495-2940-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 26.2 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 875V