# B32676G8335K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32676G8335K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32676g8335k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32676g8335k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 3.3 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 12 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 1.555" (39.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 875V