# B32676E8105K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32676E8105K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32676e8105k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32676e8105k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/03/2145031-495-2940-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Long Life
- **Height:** 0.866" (22.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.654" L x 0.472" W (42.00mm x 12.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 875V