# B32672L0103J289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32672L0103J289
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32672l0103j289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32672l0103j289#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/75/2144752-495-4198-2-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.413" (10.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)