# B32671L6223K289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32671L6223K289
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32671l6223k289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32671l6223k289#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/49/495-4929-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.022 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** High Temperature
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V