# B32656S7334K565
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32656S7334K565
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32656s7334k565
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32656s7334k565#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 9 mΩ
- **Features:** Low ESL
- **Lead Spacing:** 0.866" (22.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1250V (1.25kV)