# B32656S7105K577
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32656S7105K577
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32656s7105k577
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32656s7105k577#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/11/2145113-495-3947-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 5 mΩ
- **Features:** Low ESL
- **Height:** 1.457" (37.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.366" (34.70mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1250V (1.25kV)