# B32656S2224J561
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32656S2224J561
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32656s2224j561
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32656s2224j561#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/29/2149297-495-76877-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 10 mΩ
- **Features:** Low ESL
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 2000V (2kV)