# B32656S2104J564
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32656S2104J564
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32656s2104j564
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32656s2104j564#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 20 mΩ
- **Features:** Low ESL
- **Lead Spacing:** 0.984" (25.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 2000V (2kV)