# B32656S0684K564
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32656S0684K564
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32656s0684k564
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32656s0684k564#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 6 mΩ
- **Features:** Low ESL
- **Height:** 1.122" (28.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)