# B32656G3156K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32656G3156K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32656g3156k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32656g3156k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 15 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.457" (37.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V