# B32656A8474J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32656A8474J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32656a8474j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32656a8474j000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.866" (22.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.654" L x 0.472" W (42.00mm x 12.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 850V