# B32654A7224J189
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32654A7224J189
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32654a7224j189
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32654a7224j189#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/51/2146514-495-6898-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.965" (24.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1250V (1.25kV)