# B32654A4565J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32654A4565J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32654a4565j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32654a4565j000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/57/2146574-495-6893-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 5.6 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.437" (36.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V