# B32654A4155K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32654A4155K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32654a4155k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32654a4155k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/49/2146497-495-75590-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.846" (21.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V