# B32654A0224J189
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32654A0224J189
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32654a0224j189
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32654a0224j189#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/49/2146497-495-75590-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.827" (21.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)