# B32653A7104K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32653A7104K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32653a7104k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32653a7104k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/95/2147956-495-7060-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.807" (20.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1250V (1.25kV)