# B32642B0683J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32642B0683J
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32642b0683j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32642b0683j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/38/2146380-495-2451-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.068 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.689" (17.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)