# B32621A0103K289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32621A0103K289
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32621a0103k289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32621a0103k289#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/76/2144762-495-4197-2-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)