# B32620J821J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32620J821J
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32620j821j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32620j821j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 820 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)