# B32620J681J289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32620J681J289
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32620j681j289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32620j681j289#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/50/495-5030-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 680 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.413" (10.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)