# B32620A6182J289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32620A6182J289
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32620a6182j289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32620a6182j289#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 1800 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V