# B32620A4333J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32620A4333J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32620a4333j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32620a4333j000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/11/2146115-495-1327-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V