# B32591C6103J008
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32591C6103J008
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32591c6103j008
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32591c6103j008#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/37/41/2237410-495-3131-ND.jpg
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.354" (9.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V