# B32572A3225K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32572A3225K000
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32572a3225k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32572a3225k000#rfq
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.780" (19.80mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.650" L x 0.453" W (16.50mm x 11.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V