# B32562J8154J289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32562J8154J289
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32562j8154j289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32562j8154j289#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%