# B32562J6684K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32562J6684K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32562j6684k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32562j6684k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V