# B32562H8474K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32562H8474K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32562h8474k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32562h8474k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/56/09/2156095-495-6849-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.642" (16.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.650" L x 0.531" W (16.50mm x 13.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V