# B32561J6224K189
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32561J6224K189
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32561j6224k189
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32561j6224k189#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/40/26/2240265-495-6845-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.453" L x 0.260" W (11.50mm x 6.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V