# B32561J3474M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32561J3474M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32561j3474m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32561j3474m000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.453" L x 0.248" W (11.50mm x 6.30mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 250V