# B32560J9562J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32560J9562J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32560j9562j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32560j9562j000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 5600 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)