# B32560J8472J289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32560J8472J289
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32560j8472j289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32560j8472j289#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/46/2145466-495-75720-ND.jpg
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.217" (5.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V