# B32560J8103M189
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32560J8103M189
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32560j8103m189
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32560j8103m189#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/47/2147472-495-6840-ND.jpg
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.354" L x 0.150" W (9.00mm x 3.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 630V