# B32560J6473M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32560J6473M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32560j6473m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32560j6473m000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/19/2147194-495-75721-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.354" L x 0.126" W (9.00mm x 3.20mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 400V