# B32559C9222K289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32559C9222K289
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32559c9222k289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32559c9222k289#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)