# B32559C6103K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32559C6103K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32559c6103k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32559c6103k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/37/38/2237380-495-2868-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
- **Height:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V