# B32537B2475K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32537B2475K
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32537b2475k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32537b2475k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 4.7 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.500" Dia x 1.339" L (12.70mm x 34.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 160V